Lite titt som tätt får jag frågor kring hur jag kom igång igång med min handel, eller om jag har några tips på hur man ska komma igång som nybörjare. Jag har alltid försökt att svara så gott jag har kunnat på varje enskild fråga, men nu tänkte tänkte jag försöka att sätta tankarna på pränt istället. I den här texten kommer jag kort gå igenom vad det finns för fallgropar, vad man bör tänka på när man börjar med trading och vad jag tror är viktigt för att lyckas som trader. Vi rekommenderar nätmäklaren Avanza Bank, där vi själva är nöjda kunder sedan många år tillbaka.
Trading
Det allra första du måste fundera på är om trading ens är något för dig. Jag ska inte ljuga och säga att precis alla kan bli framgångsrika traders, då det krävs en viss mentalitet och även ett visst psyke för att kunna ta variansen och svängningarna som kommer med jobbet. Alla säger att de är beredda att jobba stenhårt, men det är en stor skillnad på att vilja jobba stenhårt och att faktiskt göra det uthålligt när det blåser snålt. Trading kräver att man är anpassningsbar, tålmodig och stryktålig. Om du inte har de här kvalitéerna betyder det inte att du inte kommer att fixa det, men du kanske kommer att behöva jobba hårdare än andra med bättre förutsättningar.
Hur mycket startkapital behöver man för att bli trader?
Det här beror kort och gott på din privata situation och hur stora levnadskostnader du har. Det är stor skillnad på att vara en student på 20 år och en familjefar på runt 40, både i form av vad man har för utgifter men även i form av alternativkostnad och risk. Att säga upp sig från en förmodad god karriär vid 40 är en betydligt större kostnad än att ta ett studieuppehåll i sina unga år för att ge tradingen ett försök. Om familjen står och faller med din inkomst bör du verkligen se till att ha marginalerna på din sida och tänka igenom beslutet ordentligt.
När det kommer till startkapital tycker jag att det är bra att börja i andra änden, nämligen den lön du bör få ut för att det ska vara ”värt” det. I den här kalkylen ska du inte bara sätta mat på bordet, utan du ska även lägga på en riskpremie, avsättningar till pension, kompensera den avkastning du hade fått på kapitalet någon annanstans, missad möjlighet till bostadslån etc. Att dra in 25 000 kr på trading i månaden är helt enkelt inte jämförbart med en nettolön på 25 000 kr på grund av ovan nämnda faktorer. Om din vanliga lön är 25 000 kr efter skatt kanske du vill sikta på det dubbla i tradingen inom ett år, som någon form av mental breakeven. Glöm inte att du varken får lön på semestern eller när du är sjuk, så ha goda marginaler!
Känner man pressen av att man ”måste” göra runt 20% på sitt kapital varje månad för att täcka sina omkostnader tror jag inte att man ger sig själv de bästa förutsättningarna. Att precis kunna täcka sina kostnader månad efter månad är dömt att misslyckas, då alla till slut går in i sämre perioder och då dränerar kapitalet. Alla måste börja någonstans, men om kassan är skral kan det vara en idé att spara något halvår till eller kanske gå ned på deltid och ge trading ett par dagar i veckan till en början.
Vad ska man tänka på innan man börjar med trading?
Vi kan börja med det absolut första steget: skapa ett ISK på på Avanza Bank, alternativt på Nordnet. Min bild är att man kan få en rimlig courtagedeal ”på prov” om man förklarar vad man hade tänkt göra och vad man har för förutsättningar. I den här dealen bör man inte bara diskutera courtaget, utan även en tradingterminal såsom infront med lämpliga paket för det man hade tänkt att göra. Du bör även ha en diskussion om buntade notor och eventuell kredit. Vissa saker i terminalen kanske du behöver betala för själv, andra saker kanske mäklaren kan bjuda på om du har en genomtänkt plan för din trading och goda förutsättningar att kunna bli en bra kund. Både Avanza Bank och Nordnet har suveräna Pro-ansvariga, så jag är övertygad om att du kommer att bli bra bemött var du än vänder dig.
Utöver det skulle jag verkligen rekommendera alla att ta sig ifrån laptopen och antingen köpa en stor 4k-skärm (Ej TV) alternativt ett par mindre skärmar. Arbetsyta är A och O för att kunna bevaka flera saker samtidigt, så gör dig själv en tjänst och skippa laptopen. Pengarna behövs dock ofta i tradingkassan till en början, så man behöver inte gå helt vild på den här fronten. Du kan alltid köpa ett par skärmar extra när du har fått snurr på det. Jag kör idag med en kraftfull gamingdator som driver en 43″ 4k-skärm samt två stycken 25″ med 1440p på högkant.
Hur lär man sig trading?
Vi traders pratar alltid om skärmtid när det gäller att utvecklas inom trading, och det ligger verkligen något i det. Skärmtid betyder däremot inte att man behöver vara inne och veva i allt som rör sig. Man ska inte vara rädd för att handla i början, men jag tycker snarare att man ska lära sig att sitta på händerna och bara observera. Vänta in rätt lägen och fokusera på din utveckling samt process – inte på resultatet i varje trade. Handla lugnt och håll risken kontrollerad. Skulle du känna att du hamnar ur balans så är marknaden kvar imorgon, så det är bättre att ta en paus och ladda om istället.
Utöver det praktiska till vardags skulle jag även rekommendera att försöka hålla sig ganska uppdaterad kring vad som händer i marknaden. Både Börspodden och Fill och Kill-podden är trevliga att lyssna på om kvällarna och fungerar väl om man vill hålla sig uppdaterad på vad som har hänt i veckan. Om man även vill läsa böcker kan jag varmt rekommendera följande som går att köpa på Bokus:
The Most Important Thing av Howard Marks
One Good Trade av Mike Bellafiore
Reminescences of a Stock Operator av Edwin Lefevre
Market Wizards av Jack D Schwager
Peak: Sectrets from the New Science of Expertise av Anders Ericsson
Alla de här böckerna har lite olika lärdomar, men jag tycker att de innehåller en del visdom man gott kan ha i bagaget om man vill börja med trading. Sist men inte minst vill jag varna för diverse aktörer som säljer dyra kurser. Jag har personligen inte sett en enda kurs som jag tror skulle ge varken nybörjare eller erfarna valuta för pengarna. Lägg några kronor på ett par böcker och resten av pengarna i tradingkassan istället.
Stort lycka till!
Länkar till Avanza är annonslänkar.