Gamingaktier

  • Gamingaktier
  • Aktieguide
  • Gaming
  • Esport
  • Streaming
  • Ordlista
  • Gamingnyheter
  • Blogg
tisdag, 26 juni 2018 / Published in Datorspel, Esport, Gästinlägg

Gästinlägg: En spaning från Dreamhack

Dreamhack Esport Betting


Det MTG-ägda lan-partyt Dreamhack gick sedvanligt av stapeln i mitten av juni i år. Detta var den 24:e årliga upplagan av eventet, som ursprungligen startade i en källarlokal i Malung. Numera står Jönköping och Elmia som skådeplats för alla tusentals besökare som årligen besöker eventet. Vi har länge varit intresserade av att få den spelintresserade twitterprofilen @Aniajohansson att skriva ett inlägg här på bloggen. Hon har ett stort intresse för esport och sedan ett år tillbaka är hon engagerad i satsningen Female Legends, som främjar för att lyfta fram fler tjejer inom gaming. Lyckligtvis lyckades vi få den återkommande besökaren på Dreamhack att skriva ett inlägg om upplevelsen:


Dreamhack är världens största digitala festival. I år var det ungefär 50 000 besökare under eventets dagar. Ett event fullspäckat med aktiviteter utöver ett 72 timmar långt LAN. Under Dreamhack Summer 2018 kunde du testa både nya och gamla spel, heja på ditt favoritlag under finalerna, cosplaya, delta i turneringar, träffa dina idoler, och springa ifrån zombies(!).

I de enorma hallarna började datorer raddas upp redan under fredagen för att under måndagen vara proppfullt med tusentals entusiastiska gamers. Många har rest långt och har varit där flera gånger tidigare. Dreamhack växer för varje år och arrangörerna får varje gång utforma eventet lite efter vilka spel som är populära. Är det något som har tagit extra mycket plats under årets Dreamhack så är det just esporten. Allt fler och fler spelare har gått från att bara sitta på läktaren till att själva vara med i Dreamhacks BYOC-turneringar. Även om du spelar bara för att ha roligt så lockar självklart de stigande prispotterna också.

I år såg Dreamhacks Prizepool ut så här:

Heroes of The Storm: $250,000 USD
CS:GO: $100,000 USD
Hearthstone: $15,000 USD
Brawlhalla: $20,000 USD

Inga små summor för proffsen. BYOC-turneringarna hade priser mellan 15 000-50 000 kronor per turnering. Dessa turneringar är öppna för alla med datorplats på eventet. Utbudet av spel att tävla i är även betydligt bredare än på den högre nivån, där vi bland annat hittar Minecraft, som annars inte gjort sig känt inom competitive-gaming.

Dreamhack Esport Betting

Dreamhack Summer var ett riktigt lyckat och spexat event. Det jag tyckte var extra roligt att se var att målgruppen för den här typen av event och community verkar växa. Det är inte bara tonårskillar som man först kan tro. Utan på plats finns även seniorer, tjejer, föräldrar med deras barn och företag som vill rekrytera folk till it-branschen. Även många besökare från andra delar av världen kom till Jönköping för att spela.

Det spel som troligtvis var mest uppskattat bland besökarna var nya Call of Duty: Black Ops 4 som kommer att släppas i Oktober 2018. Många var ivriga att få testspela det och Activisions monter stod aldrig tom.

Något annat som jag tyckte var intressant var att vissa mindre spel fick stor uppmärksamhet och redan hade ett starkt community trots att spelet inte riktigt slagit genom som esport än. Det spel jag tänker mest på är MOBA-spelet Battlerite som utvecklats av svenska Stunlock Studios. Spelet var en snackis i gamingvärlden under releasen 2016 men hypen ebbade ut. Sen lite mer än ett halvår tillbaka har Battlerite blivit Free-2-Play och hypen verkar återkomma. Det ska bli spännande att följa det spelet och dess utvecklare framöver. Det är nog ingen omöjlighet att Stunlock Studios börjat blicka mot en börsnotering.

I övrigt så är jag fortsatt imponerad över hur stark köpviljan faktiskt är hos den här typen av gamers. Det ska vara lagtröjor, datorer med utmärkt prestanda och fullt gear från favoritmärket. Självklart en hel del in-game purchases på det. Men å andra sidan kan man väl jämföra esport med andra dyra sporter idag.

Hoppas vi ses på nästa Dreamhack!

// @Aniajohansson

Avanza

What you can read next

Allt du behöver veta om Starbreeze: Från en stjärna till en stjärnsmäll
Intervju med gamingexperten Martin Lindell på Raw Fury
Apex Legends release
Apex Legends – Har Electronic Arts skapat nästa Fortnite?
Follow Gamingaktier Twitter

Fler blogginlägg

  • Uppdateringar i Aktieguiden

  • Netflix-bud + ett nytt bolag

  • Intervju med Stefan Wikstrand – CFO på G5 Entertainment

  • Sony köper Bungie – Console Wars incoming?

  • Microsoft lägger bud Activision Blizzard

Avanza

KONTAKTA OSS

info(at)gamingaktier.com

Follow Gamingaktier Twitter

SENASTE BLOGGINLÄGGEN

  • Uppdateringar i Aktieguiden
  • Netflix-bud + ett nytt bolag
  • Intervju med Stefan Wikstrand – CFO på G5 Entertainment
  • Sony köper Bungie – Console Wars incoming?
  • Microsoft lägger bud Activision Blizzard

LÄNKAR

  • Aktieguide
  • Gaming
  • Streaming
  • Esport
  • Ordlista

Sidan innehåller annonslänkar till våra samarbetspartners, t.ex. Avanza Bank. Om du blir kund via dessa länkar kan vi få en provision genom ett annonsnätverk. Se vår integritetspolicy.

Handel med värdepapper innebär alltid en risk. En investering i värdepapper/fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning och du bör inte investera pengar du inte har råd att förlora. Rådfråga alltid din bank innan en investering om du känner dig osäker på något. Gamingaktier är endast tänkt att vara inspiration till intressanta idéer och det som har publicerats här ska inte ses som rådgivning. Marknaden och bolagen förändras ständigt och det vi publicerar kan bli inaktuellt över tid, så läs alltid bolagens egen kommunikation och redovisning innan ett investeringsbeslut. Om ni hittar ni något faktafel får ni gärna höra av er till oss, så rättar vi det omgående. Tack!

© 2023 - All rights reserved - Sitemap

TOP
Den här webbplatsen använder cookies för att förbättra användarupplevelsen. Genom att fortsätta accepterar du att cookies används.OK